Toplu Para Ödemesi Yapılacak mı- Ekim Kasım Aralık Ayları Yatacak mı

Ocak ayında yapılacak olan ödemede toplu para yatırılması söz konusu mu? Yatırılmayan Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarının ödemeleri de yatacak mı?

Üniversite hayatına başladığınız da bir şeyin dikkatinizi çekmiş olması gerek :
Söylentiler

Evet, üniversitede pek çok söylenti çıkar. “Delinin biri ortaya bir taş atar. . . “ benzetmesi tam da bu durumu niteler. Çoğu şeyden habersiz, yönlendirilmeyi ve bilgilendirilmeyi bekleyen yeni üniversiteli de duyduğu şeye inanır ve duyduğunu başkasına anlatır. Bu süreç böyle gider ve yanlış bilgi gerçekmiş gibi algılanır.

Toplu ödeme konusu da bunlardan sadece bir tanesi.

kyk toplu ödeme yapacak mı

2005 yılına ( 2006 da olabilir, yılını yanlış hatırlıyor isem affola ) kadar paralar toplu olarak yatırıloyordu. Buna karşın 2005’den sonra bu uygulamaya son verildi. Önceleri diğer ayların da parası yatıyordu ki söylentilerin kaynağı da burasıdır. Ancak sonrasında bu sistem sona erdi. 2006 yılından sonra öğrenciler Ocak ayında ilk ödemelerini çekmeye gittiklerinde sadece Ocak ayının tutarını hesaplarından çektiler. Demem o ki başlıktaki sorunun cevabı “Hayır!”

Bunun aksini iddia edenler olacaktır ya da benim yazdığıma güvenmeyenler, inanmak istemeyenler. . . Bu arkadaşlara 2007 yılından beri bu işin içinde olduğumu hatırlatıyor ve Ocak ayındaki hayal kırıklığı ile baş başa bırakıyorum.

Galeyana gelip harcamalarınızı arttırmayın, kredi kartlarınıza yüklenmeyin. Çünkü Ocak ayında sadece 1 aylık paranızı bankadan çekecek olup size üç aylık beş aylık bir toplu ödeme yapılmayacaktır.

BUNLAR DA MERAK EDİLİYOR. . .

 • KYK BURS VE KREDİSİ HAKKINDA SÖYLENTİLER DOLAŞIYOR YİNE Aşağıda bazı söylentilere açıklık getirilmiştir. - BURS BAŞVURULARI BAŞLAMADI! *KYK Burs ve kredi başvuruları henüz başlamadı arkad ...
 • KYK bugün ara ödeme yaptı. Kredi Yurtlar Kurumu, henüz ödeme almayan öğrencilere 20 Şubat 2012 tarihinde iki aylık bir ödeme yaptı. Ocak ve Şubat ayını kapsayan 2 aylık bu tutar, Ziraat Bankası ...
 • NOT: Bu yazı genel bilgilendirme amacını bünyesinde barındırmamaktadır. :) 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılında ilk ödemenin yapılacağı Ocak ayına tekabül eden bir durumu içermektedir. Para hesaba ...
 • Kredi Yurtlar Kurumu kredi ve burs ödemeleri bugün yapıldı. Üniversite öğrencileri ilk maaşlarını aldılar! Bu yıl üniversiteye yerleşmiş öğrencilerin, 6 Ocak 2012 Cuma itibari ile KYK tarafında ...
 • İkinci tahsis sonuçları hangi tarihte açıklanacak? Ocak ayındaki ödemelerde problem yaşayan arkadaşlar ya da hesabına para yatmayan, hesabı açılmayan. . . . gibi problemleri yaşayan arkadaşları ...

15 Yorum

 1. umut can diyor ki:

  merhaba kyk hocası bu arada gerçekten kykda mı çalışıyorsunuz acaba merak ettim. geçen sene arkadaşım ekim aksım aralık aylarının parasını toplu olarak ocak ayında aldı ve arabada alıcaktı onada yardımcı oldu bu para yani bana öyle dedi 2013 2014 seneleride oluyor bu yıldadamı böyle olucak bu acaba bunu merak ediyorum çünkü bende araba alıcam kiramı geç vericem o yüzden bunu bana açıklarmıınız nasıl olacak :) ??????

  • KYK HOCASI diyor ki:

   Merhaba Umut. Hayır KYK’da çalışmıyorum. Resmi kurum ve kuruluşlar ile bir bağım yoktur 😉 Geçen sene verilen toplu ödemeler, geçmiş aylara değil gelecek aylara ait ödemelerdi :) Yani Ocak, Şubat ve Mart ayının ödemeleri. Bu sene de benzer bir uygulama olup olmayacağı konusunda bilgim yok.

 2. faruk k diyor ki:

  geçen sene arkadaşlarım ocak 7de toplu para aldılar gözlerimle gördüm bu sene niye alınmayacak ki sonuçta biz 5.440 tl ye imza attık ne kadar bölersen böl 3ay bize borçlu kalıyorlar

  • KYK HOCASI diyor ki:

   Geçen sene toplu para alımı olmadı Faruk. Karıştırıyorsun sen. Eğer ki Şubat ayında ilk ödemelerini almış iseler Ocak+Şubat ödemelerini birlikte almışlardır. Bunun nedeni ise işlemlerini 7 Ocak tarihine kadar yetiştirememiş olmalarıdır. Atmış olduğun tutar ile hesaplama yaparken her yıl Ocak ayında yapılan faizleri de dikkate aldın mı ?

  • umut can diyor ki:

   Bu sene Burs – Öğrenim Kredisi Kazandım. Ödemeler Ne Zaman Başlayacak. Toplu Ödeme Alacak mıyım?Bu sene ilk kez BURS – Öğrenim Kredisi alacak olanların ödemeleri 7 Ocak tarihinde yatmaya başlayacaktır.

   Toplu ödeme vs. olmayacaktır. Devlet tarafından belirlenen Burs – Öğrenim Kredisi ödemesi normal bir şekilde yapılacaktır. Burs sistemi okulların açılması ile değil Ocak ayı ile başladığı için EK veya TOPLU ödeme gibi bir durum yoktur.

   Evraklarını teslimatta sıkıntı yaşayıp Ocak ayında Öğrenim Kredisi alamayanlar Şubat veya Mart ayında ödeme alacaklardır. Ödeme almadıkları aylar Ocak ayından itibaren hesaplanıp hesaplara yatacaktır.

   Burs – Kredi Hesabımda 1040 TL Fazla Ödeme Var. Bu Ne Anlama Geliyor Öğrenim Kredisinde..

   Bu ödeme daha önce BURS alırken başarısızlık sebebiyle Öğrenim Kredisi ne dönüşenlere gelen bir ödemedir. Herkese gelmedi ne yazık ki. AB ve KYK arasında yapılan bir protokole göre hesaplara Öğrenim Kredisi yattı.

   Proje kapsamında ek ödeme alanların Öğrenim Kredisi listesi şu şekildedir;
   1.Anne veya Babası Vefat eden öğrenciler,
   2.Vücut fonksiyon kaybı yüzde 40 olan
   3.SHÇEK’e bağlı yurtlarda kalmakta iken orta öğretimini bitirenler
   4.Malul, vazife malullüğü maaşı alanların veya almaya hak kazandığı halde ölenlerin çocukları
   5.Terör nedeniyle köyleri boşaltılanlar

   Anlayacağınız üzere hesabında 1040 TL ek ödeme görenler sevinebilirler. Bu ödemeler kendilerine BİLİNÇLİ olarak gönderilmiştir ve diledikleri gibi harcayabilir Öğrenim Kredisini.

   Hesaplarında 1040 TL görmeyenler ise şansına küssünler. Seçilen 20.000 Öğrenim Kredisi arasına girememişler demektir. böyle olmuş kyk hocası senin dediğin gibi değil ama senin dediğin gibi olsa keşke bu sene öle bişey yapsalar 😀

 3. mustafa diyor ki:

  ilk kez öğrenim kredisi alan üniversiteli ekim kasım aralık aylıklarını alabilirmi yani geri ödeme

 4. Gökhan Akcan diyor ki:

  Aralık Ayında Hesabımıza Yatan 1040 Liranın Olayı Nedir ?
  4 Ay Burs Alamayacağımızı Söylüyorlar Doğrumu ?

 5. hatice diyor ki:

  kyk bursuyla rektörlük bursu aynı şey mi? ikisi aynı anda alınabilir mi?

 6. ens diyor ki:

  ben ocak ayında geçen sene parayı toplu olarak aldım öğrenim kredisi çıktı ve 1milyar 40 tl hesabıma yattı bu sene de öyle olucak diye düşünüyorum

 7. sevinc diyor ki:

  merhaba benim kredi alisimin 2. yılı. geri kalan yılların odemesini toplu çekmek istiyorum mümkün mu acaba bilgilndirir misiniz ?

 8. Ali diyor ki:

  Merhabalar,
  Benim kafam karıştı, bu yıl öğrenim kredisine başvurdum ve ilk ödemeyi Ocak ayında aldım. 2015’e kadar, yaz aylarında da kredi almaya devam edecek miyim? 2011 Ekim-Kasım-Aralık aylarının ödemelerini, bu yıl Temmuz-Ağustos-Eylül döneminde mi alacağım, yoksa her yıl yaz aylarında da normal olarak kredi alacağım da 2011 yılındaki bu ilk Ekim-Kasım-Aralık ödemesini 2015 yaz döneminde mi alacağım? Bu konuyu net bir şekilde açıklayabilir misiniz? Teşekkürler…….

 9. hakan diyor ki:

  bütün kombinasyonları deneyerek hesapladım yine de ı meblağ tutmuyor öğrenimin devam ettiği yaz aylarını da saydım elbette.ama öğrenim bittikten sonra ödeme de kesinlikle yapılmıyor.toplu ödemelere ümidim yok sadece kafam karıştı o kadar

 10. hakan diyor ki:

  merhaba kyk hocası..yüksek lisans öğrencisiyim.perşembe günü notere gidip gerekli işlemleri tamamlayarak senedimi kyk müdürlüğüne verdim.senette 10500 tl borç yazıyordu.ama ben 17 ay kredi çekersem bu meblağa ulaşamamış oluyorum bunun sebebi nedir..evet biliyorum toplu ödeme yapılmıyor..yine de kafam karıştı açıkçası ve bu arada katkı kredisi almıyorum.tşkler

  • KYK HOCASI diyor ki:

   Merhaba Hakan, Ocak ayı itibari ile başlayan ödemeler yaz aylarında da verilmekte olup eğitim süresinin bittiği ayda ( burs alıyorsa ) ya da okulun bittikten sonraki 3 aydan sonra kesilmektedir. Yani kredi alanlar eğitim sürecinin tamamlanmasından sonraki 3 ay da ödeme alırlar. Bunu hesaba katman gerekebilir. Ayrıca dikkat edilmesi gerekilen bir diğer husus da seneye krediye zam geleceğidir. Dolayısıyla zamdan sonraki 12 aylık süreçte ödemen fazla olacaktır. Bu kriterlere göre yeniden hesaplama yapman gerek diye düşünüyorum.

Yorum Yapın