Sigortalı İşte Çalışırsam Bursum Kesilir mi ?

“Sigortalı işe gireceğim, bursum kesilir mi ?”

Son günlerde oldukça fazla sayıda gelen yorumlardan sonra bu konuya ayrı bir yazıda değinme ihtiyacı hissettim.

Bursun kesilmesi konusundaki önemli hususlardan bir tanesi “kalan ders sayısı” bir diğeri de “sigortalı işte çalışmak”. Kalan ders sayısı ile ilgili duruma değinen bir yazı yazmıştım. Şimdi ise sigortalı işte çalışmak konusunda değineceğim.

BURSUN KESİLME SEBEPLERİ
·         Başarısızlık sebebiyle,
·         Öğretim kurumundan ayrılması, çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması,
·         Vazgeçmesi, izin alması, kayıt dondurması,
·         Sağlık sorununun olması,
·         Öğretim kurumunu değiştirmesi esnasında, eski okulunda bir yıldan fazla başarısız olması, yada öğretimine bir yıl ara vermesi,
·         Öğretim kurumunun kapatılması,
·         Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alması,
·         En az asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışması,
·         Kesin hükümle mahkum olması
şartlarındaki öğrencilerin bursu kesilmektedir.
Sigortalı işte çalışmak bursu keser mi
Yukarıda koyu olarak yazdığım ve altını çizdiğim maddeye dikkat edin. Buradan yorumlanacağı üzere geçici bir süreliğine ( yaz tatillerinde ) çalışmanın herhangi bir sorun teşkil etmeyeceği yorumu yapılabilir. Ayrıca kendimden şöyle örnekleyebilirim, üniversite 1. sınıfın yaz tatilinde 1 aylık sigortalı bir işte çalıştım ve almakta olduğum bursum etkilenmedi.

Yönetmelik ile ilgili bilgi yukarıda belirttiğim gibidir. Ancak  tecrübelerimi ve gördüklerimi dikkate almanızı öneririm.. . . Bugüne kadar bir ünversite öğrencisinin, sigortalı bir işte çalışıyor diye bursunun kesildiğini duymadım. Zira pek çok arkadaşım yıl boyunca veya yaz aylarında SSK primleri yatırılmak sureti ile çalışmaktalardı ve almakta olduğu burslar etkilenmedi.

BURS ALMIYORUM, KREDİ ALIYORUM.KREDİM DE ETKİLENİR Mİ?

Sigortalı bir işte çalışmak almakta olduğunuz öğrenim kredisi hiç bir şekilde etkilemez.

ÇALIŞTIĞIMI KURUMA BİLDİRMEK ZORUNDA MIYIM ?

Yaz tatilinde çalıştığınızı KYK‘ya bildirmek durumunda değilsiniz. Ayrıca herhangi bir işlem yapmanız da gerekmemektedir.

GÜNCELLEME 31.05.2013

Araştırmalarımın vermiş olduğu sonuçlarda şu bilgilere ulaştım:  Asgari ücret düzeyinde 3 aylık ( ve daha fazla süre ) bir çalışma olması halinde ve de bu çalışma sürecinde SSK primleri ödenirse ( sigorta yapılırsa)  burs/kredi kesilirmiş.

BUNLAR DA MERAK EDİLİYOR. . .

32 Yorum

 1. Taylan diyor ki:

  Abicim hiç bir şey anlamadım , sigortalı işte çalışabilir miyim evet mi hayır mı, asgari ücreti geçebilir mi mesela 1000tlye calısabilirmiyim evet mi hayır mı , 3ay çalışabilir miyim ?

 2. neslihan diyor ki:

  Merhabalar ben kredi aliyorum ve kyk da kaliyorum şu an calismam lazim kismi zamanli sigorta olursa yuttan cikmam mi gerekir.

 3. özge diyor ki:

  Iyi gunler size şöyl bi sorum olacakti bu yil universie kazandim ve bu yazda 1 haftali sigortam yatti burs ve yurt cikma durumunu etkiler mi ?

  • KYK HOCASI diyor ki:

   İyi günler Özge,

   Sadece ve de toplamda 1 hafta ise herhangi bir problem teşkil etmeyecektir.

 4. tunc diyor ki:

  Hocam benim sorum su.Ben suanda 3. Sinif ögrencisiyim ve basbakanlık bursu alıyorum.Bu yaz geçici olarak görev aldım ve sigortalı calısacagım Günde üç ek dersi saati kadar çalısacagım. Ve günluk üc ek ders saati kadar ücret alacagım. Gunluk kazancim 30 tl. Ben haftada 15 saat calisiyorum toplamda. Aylik maasim 600 tl civarinda olacak. Ve bana haftalik 2 sigorta primi yatiyormus. acaba benim almıs oldugum burs sigorta nedeniyle kesilir mi? aylık sigorta primi ne kadar. Benim sigortam askeri ucreti gecer mi hocam? Benım ögrendigim kadarıyla bize yatırılan aylık sigorta primi, askeri ücreti geçmez ise burs kesilmiyormus.
  Sorumu cevapladiginiz icin simdiden tesekkur ederim iyi gunler hocam. Son olarak bırde kyk nın mevzuatı degisecekmıs bundan haberiniz varmı bu yenı gelecek mevzuate gore benım bursum kesılır mı acaba?

 5. Süleyman diyor ki:

  Kredi alıyorum yazınızda 3 ay demişsiniz 2 ay çalışsam ve sigorta primim yatırılsa kredim kesilmez yani öyle mi ?

  • KYK HOCASI diyor ki:

   Bu konu biraz karmaşık. Konu ile ilgili diğer yazılarımı da okumanı öneririm.

 6. murat diyor ki:

  hocam öncelikle merhabalar.sorum : gireceğim iş sigortalı fakat asgari ücretin altında olursa bursum kesilir mi?(part-time)

 7. burçin diyor ki:

  hocam ben bu yıl ünv. kazandım geçen yaz 3 ay çalışmıştm smdide bi iş bldsm yarn başlıcam 1 aylık sigrtam yatcak bu durumda bana burs yada yurt çıkmazmı çok acil cevap lütfen ??:((

Yorum Yapın