Öğrenim Kredisi Almak |Alsam mı Almasam mı ?

Öğrenim kredisi almak konusunda henüz karar veremediniz mi ? “Alsam mı almasamı mı?” şeklinde bir ikileme mi girdiniz. . . O vakit okuyun.

Üniversite öğrencilerinin sponsoru olan ve aynı zamanda üniversite maratonuna ev sahipliği yapan KYK tarafından sunulan imkanlardan faydalanmak konusunda tercihinizi henüz yapmadınız mı ?

Sponsorluk: KYK, öğrenim kredisi ve öğrenim bursu ile üniversite öğrencilerine maddi destek sağlayarak bir nevi sponsorluk görevi yapmaktadır. Bu yazımda öğrenim kredisi konusuna değineceğim.

Ev sahipliği: Eğer üniversite maratonuna deplasmana :) , yani başka şehre gidiyorsanız kuruma bağlı YURTKUR yurtlarında barınma imkanına sahipsiniz. Kimi zaman yurt hayatı sorunlu ve çekilmez olsa da çoğu zaman en uygunu en cazip olanı ve en rahatı olabilmektedir.

ÖĞRENİM KREDİSİ ÇIKTI AMA GERİ ÖDEMELİ. . .

Kredi Yurtlar Kurumu’nun genelde Kasım ayı içerisinde açıkladığı Burs ve Kredi Sonuçları neticesinde burs almaya hak kazananların kafaları rahat olurken aynı rahatlık “öğrenim kredisi kazandınız” yazısını görenler için geçerli olmamaktadır.

Öğrenim kredisinin, miktar olarak burs ile aynı tutara sahip olduğunu biliyorsunuz. Aralarındaki en büyük fark ise birinin geri ödemeli olmasıdır. . . İşte tam da bu noktada kimi öğrenciler kredi alıp almamak konusunda tereddüte düşmektedir. “Faiz” kelimesini duyunca da “almamak” sınırına yaklaşılmaktadır.

ÖĞRENİM KREDİSİ ALSAM MI ALMASAM MI?

KYk kredi almak ya da almamak

Her ne kadar herkes için değişecek olsa da  kısaca olumlu ve olumsuz yönleri sıralayayım:

 • Geri ödemesi var
 • Faizi var
 • İhtiyacım yok (!)

Almak için sıralanabilecek olumlu yönleri şöyle genelleyeyim:

 • Öğrenim hayatım süresince aileye fazla yük olmak istemiyorum.
 • Ailem bana iyi kötü destek olacaktır ancak ben daha eğlenceli ve nitelikli bir üniversite hayatı istiyorum.
 • Bu paraya çok ihtiyacım var aksi halde okuyamayacağım.
 • Öğrencinin her zaman paraya ihtiyacı vardır. !! ( Yukarıda, sonunda parantez içinde ünlem işaretinin bulunduğu maddeyi çürütecek tez )

Listeyi uzatıp yazıyı sıkıcı hale getirmek istemiyorum.

Üniversite öğrencisinin kredi alması -bence- onun faydasına olacaktır. Çünkü öğrencinin her zaman paraya ihtiyacı vardır.

Kredinin bir diğer iyi yanı ise her ay düzenli olarak ( belirli tarihte ve belirli miktarda ) hesabınıza yatıyor olmasıdır. Bunu sakın küçümsemeyin çünkü oldukça önemli bir durumdur.

Herkes ile aynı zamanda paralanıp aynı zamanda meteliğe kurşun atarsın. Çünkü öğrencilerin %99’u her ayın 7’sinde ödeme aldığında har vurup harman savurmaya başlar :)

Eğitim masraflarınızın yanı sıra pek çok özel ihtiyaçlarınız ( KPSS için dershane, dil veya mesleki kurslar, kız arkadaş veya erkek arkadaş için özel harcamalar, kıyafet, gezip tozmak. . . ) için harcama yapacağınızı aklınızda bulundurun.

Geri Ödeme Konusuna Gelince. . .

Aslında anlam veremediğim noktalardan birisi de budur. Çünkü meslek sahibi olup iş hayatına atılan genç bir bireyin kazancağı paranın bir miktarını bu iş için harcamak istememesi bana tuhaf geliyor. Şöyle ki 750 TL maaşlı bir işe girseniz dahi aylık 250 TL kredi borcunu ödemek sıkıntı oluşturmaz herhalde. . . ( Mucbir sebepler hariç ) Kaldı ki pek çok kişi 750 TL’den çok daha fazla aylığı olan bir işe girecektir. Mezun olduktan 2 yıl sonra ödemeye başlanacak olması da cabası !

Bir de şöyle düşünün: Öğrencilik hayatında mı para daha değerlidir yoksa iş hayatında mı? ( Bu soruyu kendinize sorunuz )

İnsan hayatında 3 dönem vardır:

 1. Gençlik: Zamanınız ve enerjiniz vardır ancak paranız yoktur.
 2. İş Hayatı: Çalışma döneminde ise paranız ve enerjiniz vardır ancak zamanınız yoktur.
 3. Yaşlılık: Yalamın bu evresinde ise zamanınız ve paranız vardır ancak enerjiniz yoktur.

Bazı arkadaşlara şunu açıklayayım ki işe girip çalışmaya başladığınızda gezip tozmak için veya eğlenmek için çok da zamanınız olmayacaktır. Oysa öğrencilikte öyle mi 😀

Peki ya faiz konusu. . .

Buraya kadar yazdıklarım ile ikna olanlarınız hala “faiz ile geri ödeme” konusunu kafalarından atamayacaklardır. Arkadaşlar sanıldığı gibi yüklü bir faiz talep edilmemektedir. Geri ödeme faizi konusunda detaylı bir yazı yazacak olsam da şimdilik şunu belirteyim ki sanıldığı kadar yüksek değil. Cüzi bir miktar faiz alınıyor. Örneğin 2 yıl burs almama karşın son iki sene almış olduğum burs krediye dönüşmüştü ve ödemem gereken borç 4 bin 700 TL.

Almak ya da almamak. . . İşte bütün mesele bu. . . :)
Son olarak üniversite hayatını yaşamış biri olarak şunu söylemeliyim ki kredi almanız faydanıza olacaktır. Ayrıca istediğiniz zaman kredi alma işlemini sonlandırıp, ödeme aldığınız tutarın geri ödemesinden sorumlu olacağınızı unutmayın.

BUNLAR DA MERAK EDİLİYOR. . .

1 Yorum

 1. derin diyor ki:

  merhba. ben burs a başvurmak istiyorm ama burs çıkmazsa kredi istiyorum aynı anda ikisine başvurabilirmiyim. cevap verirseniz sevinirim..

Yorum Yapın