KYK Yurt Sonuçları Yedek Sıralaması Öğrenme-Nereden Nasıl Öğrenilir

KYK yurt yedek sırası öğrenme,kyk yurt sonuçları yedek sıra no sorgulama,kyk yurt, kyk yurtları hakkında, kyk yurt sonuçları sorgulama 2013,

Kredi Yurtlar Kurumu bugün ( 31 Ağustos 2013 ) yurt başvuru sonuçlarını açıkladı. Açıklanan sonuçlarda ara sınıf ve yeni üniversite öğrencileri YURTKUR devlet yurtlarına bağlı normal ve yüksek ücretli yurtlarda kalıp kalamayacaklarını öğrendiler. ” Yurt yerleştirme sonuçları “ olarak da lanse edilebilecek bu sonuçlar, üniversitelinin ilk vurgunu, ilk sevinci, ilk heyecanı veya acı gerçekler ile karşılaştığı ilk sürprizi olmuştur.

SONUÇ SAYFASINDA YEDEK SIRALAMA KARMAŞASI

kyk yedek sıralaması ogrenme

Sorgulama yapan öğrenciler yurtlara yerleştiniz veya  yurtlara yerleşmediniz yazısı ile karşılaştılar. Bunun ile birlikte bazı sonuç sayfasında ( sayfanın alt bölümünde ) Yedek Sıralaması yazar iken bazılarında bu paramatreye dair hiç bir bilgi yer almamakktadır.

ARA SINFLAR, DURUM SANDIĞINIZ GİBİ DEĞİL

Halen üniversitede eğitimine devam edip de başvuruda bulunan ara sınıf öğrencleri ilk etapta durumun sadece kendilerinde böyle olduğunu, yedek sıralama sayısının sadece ara sınıf öğrencilerinde olmadığını düşündüler. Ancak yanılıyorsunuz çünkü bu  yıl ilk defa üniversiteyi kazanan öğrencilerin bazılarında da durum aynı. Onlarda da yurt yedek sırası yazmıyor.

YEDEK SIRALAMA SONUÇLARI NASIL ÖĞRENCİLECEK

Günün en çok merak edilen sorusu. KYK Twitter hesabından konu ile ilgili yapılan açıklama ( daha doğrusu atılan twit ) şu şekilde idi :

Yurtlara yerleşen öğrencilerimize hayırlı olsun diyor,yedeklerin bölge web sitelerinden sıralarını takip etmeleri gerektiğini hatırlatıyoruz

KYK Yedek Sırası öğrenme

( Buraya hemen bir parantez açayım, bu twitten sonra “PEKİ AMA NASIL ? ” sorusu aklınıza gelmiş olabilir. Benim de aklıma geldi çünkü :) Bu soruya ilişkin birkaç yazı hazırlayacağım. Muhtemelen birkaç günü bulur araştırmalarım ve araştırmalarımı ideal bir şekilde yazıya dökmem . . . Bu aşamada siteyi takip etmenizi tavsiye ederim )

Benim de cevabını henüz bilmediğim bir soru var:

  • Peki ama bazı öğrencilerin sonuç sorgulama sayfasında niye yedek sıralaması yazıyor ?

Eminim her şey zamanla açıklığa kavuşacak ve mağduriyetler giderilecektir.

Yedek sıralaması kyk.gov.tr internet adresindeki yedek sıralama sorgulama bağlantı adresinden yapılacaktır. Burada bölge müdürlüklerine bağlı yurtlara ait yedek sıralamalar bu adresten açıklanacak ve öğrencilerin düzenli olarak sorgulama yapması gerekecek.

YURT KAZANAMAYAN / ÇIKMAYAN ÖĞRENCİLER NE YAPACAK ?

Yazının ilk bölümünde bahsettiğim ” . . . bu sonuçlar, üniversitelinin ilk vurgunu, ilk sevinci, ilk heyecanı veya acı gerçeği ile karşılaştığı ilk sürprizi olmuştur. ”

Bazı öğrenciler ne yazık ki yurtlarda kalamayacak. Bir süre devam edecek olan bu barınma sorunu karşısında üniversite öğrencileri ne yapacak ? Farklı şehirlerden, hiç bilmediği bir ile ünivsite eğitimi için gelecek olan kız / erkek öğrenciler ne yapacak , ne yapabilir ?

Burada ilk etapta yurt yedek sıralamanız önemli. Çünkü alternatif barınma / kalma seçeneklerine ihtiyaç olmadan kaydın ilk günü veya ilk haftasında asil olarak KYK yurtlarında kalmaya hak tanınacak öğrenciler olacak.  Kafanızda daha fazla “Ne? ” , “Nasıl ?” soruları oluşturmadan birkaç dakikanızı ayırıp KYK Yedek Sıralaması ve yurt kayıt Süreci hakkında yazmış olduğum yazıyı irdeleyiniz lütfen.

O yazıdan sonra kyk yurt kayıt ve barınma ile alakalı yazıyı da okumanızı önereceğim.

GÜNCELLEME

2014 yılı itibari ile uygulama ve sistemde yapılan değişiklikler nedeniyle http://kykhocasi.com/2014-kyk-yurt-yedek-sorgulama-sayfasi-sonuc-ekrani-yurt-cikti-mi-anlama/ bağlantı adresindeki yazıyı muhakkak okumalısınız.

BUNLAR DA MERAK EDİLİYOR. . .

1 Yorum

  1. cylin diyor ki:

    hala neden 2013 yurt yedek listesi açıklanmadı merak edıyorm dogrusuu ????

Yorum Yapın