KYK Sonuç Sayfası “Kredi No Bulunamadı” Hatası Ne Demek?

KYK sonuçlarının açıklanması ile T.C. kimlik numaranız ile yapacağınız sorgulama neticesinde “Kredi No Bulunamadı” şeklinde bir uyarı mesajı ile karşılaşabileceğiniz gibi kredi / burs ödemelerinin öğrenildiği sorgulama neticesinde de aynı hata mesajı ile karşılaşabilmeniz mümkün.

Bu yazımda ikinci duruma açıklık getireceğim. Zira bugün sözkonusu hata mesajı ile karşı karşıya gelen pek çok arkadaş mevcut.

Bugün 2012 yılının ilk ödemeleri hesaplara yattı. Ancak bazı öğrenciler için aynı sevindirici durum geçerli olamadı ne yazık ki . Bazı öğrenciler hesaplarına paranın yatmadığı bilgisini aldırlar.

Yukarıda vermiş olduğum 2 linkten sorgulama yaparak geçmiş ödemelerinizi görebilirsiniz. Dolayısıyla ilk ödemenizi de. . . İlk bağlantı önerisinden sorgulama yapmanızı öneririm. Burada hangi tarihte size ne kadarlık bir ödeme yapıldığı ve burs olarak mı yoksa kredi olarak mı gerçekleştiği bilgisini öğrenebilirsiniz. Sorgulama yaparken “Kredi No ile” seçeneği yerine “TC kimlik no ile” seçeneğini tercih etmeyi unutmayınız.

Yukarıdaki sorgulama sonucunda bugünkü yazımın konusu olan “Kredi No Bulunamadı!” durumu ile mi karşılaşıyorsunuz?

Kredi no bulunamadı ne demek

Kredi no bulunamadı demek sizin adınıza açılmış bir hesap yok demektir. Aynı zamanda almakta olduğunuz bir kredi ya da burs ödemesi de yok anlamına gelmektedir. Bu demek oluyor ki o an itibari ile ne burs ne de kredi almaya hak kazanamadınız demektir.

İşlemleri doğru ve ekisiksiz yaptığınızdan emin iseniz şansınızın 2.tahsisde devam ettiğini bilmeniz gerekir. İkinci tahsis ise Şubat ayına kadar neticelenir. Bu yazıyı okuduğunuzda Şubat ayını geçmiş isek ciddi bir problem ile karşı karşıyasınız demektir.

Noter işlemlerini ve KYK’ya evrak teslimini 30 Aralık tarihinden önceki son günlere bırakmış iszeniz belgeleriniz geç işleme alınmış olabilir. Dolayısyla Ocak 2012’ye sarkmış olabilir. Bu da ödemenizin Şubat ayına sarktığını gösterir.

İtiraz dilekçeleri, yapılan yanlışların düzeltilmesi adına yazılan dilekçeler gibi durumdaki öğrencilerin işlemleri ikinci tahsise ertelenir. Size de düzeltmelerin yapıldığı bu tahsisde kredi ya da burs verilme olasılığı olabilir.

İkinci tahsis olasılığının dışında başvurunuzun olmadığı olaslığını da hesaba katın. Yani başvurunuzda bir problem olabilir.

Bu nedenle durumunuzu anlatan bir dilekçe yazarak göndermenizi şiddetle tavsiye ederim.

Herşeye rağmen KYK’ya gidip ya da arayıp durumunuza dair birebir bilgi almanızı öneririm. Çünkü bu işler ihmale gelmez. Aksi halde uzun süre maddi anlamda destek alamaz ve sıkıntı çekebilirsiniz.

Güncelleme 10 Ocak 2012:
Yorumlardan da görebileceğiniz üzere Rabia adlı arkadaşımız da benzer sorun ile karşılaşmış ve Ankara Genel Müdürlüğü’ne giderek problemin sebebini öğrenmiş ve çözümün ise “Öğrenci belgesinin” teslim edilmesi olduğunu belirtiyor. Öğrencilik onayanlanmadığı için imzalanan senetler de işleme girmemiş.

BUNLAR DA MERAK EDİLİYOR. . .

  • Banka görevlisi size "Adınıza açılmış hesap bulunmamaktadırç KYK tarafından henüz hesap açılmamıştır." mı diyor. . . Bugün 2012 yılının ilk ödemesi yapıldı. İlk maaşlarını (!) çeken öğrenciler ...
  • KYK bugün ara ödeme yaptı. Kredi Yurtlar Kurumu, henüz ödeme almayan öğrencilere 20 Şubat 2012 tarihinde iki aylık bir ödeme yaptı. Ocak ve Şubat ayını kapsayan 2 aylık bu tutar, Ziraat Bankası ...
  • İkinci tahsis sonuçları hangi tarihte açıklanacak? Ocak ayındaki ödemelerde problem yaşayan arkadaşlar ya da hesabına para yatmayan, hesabı açılmayan. . . . gibi problemleri yaşayan arkadaşları ...
  •  " Burslar yattı mı ? " ,  "Kredi ödemesi yapıldı mı ? " derdine son...İnternetten sorgulamasını yapabileceğiniz öğrenim kredisi/burs sorgulama ekranı ? Bu yazıyı yazmama vesile olan durumu inc ...
  • Yurtdışında öğrenimini sürdürmekte olan öğrenciler ikinci tahsisde ödeme beklerken sonuç sayfasında "Senet Yaptırmanız Uygun Görülmemiştir." hata mesajı ile karşılaştılar. Bu sene yurtdışında ü ...

134 Yorum

  1. salih diyor ki:

    Merhabalar, Hocam ben 2012-2013 sezonu ıcın kredı ve burs basvurusunda bulundum ek kontenjanlardan ikinci ogretim kazanmıstım.Bana kredı cıkmıs ben bu kredıyı bu sene almasam ve seneye tekrardan basvursam bana burs cıkma ıhtımalı varmı yada bu sene kredıyı almadım dıye seneye bu hakkımda gıder mı?Bu arada ben hazırlık okuyorum.Yardımlarınız ıcın sımdıden tesekkur ederım.

Yorum Yapın