KYK Öğrenim Kredisi Nedir?

Kredi Yurtlar Kurumu ( KYK ) tarafından üniversite öğrencilerine verilmekte olan “öğrenim” kredisinin ne olduğuna dair açıklama içerir.

Üniversiteyi kazanan her öğrenci KYK’dan kredi veya burs alma imkanına sahiptir. Bu makalemde kredi hakkında bilgi vereceğim.

İlk ve en önemli bilgi: Öğrenim kredisinin geri ödemesi vardır. Geri ödeme ve süreci hakkında detaylı bilgiyi ilerleyen makalelerde vereceğim.

KYK Öğrenim kredisi nedir

Öğrenim kredisinin geri ödemesi vardır.

Öğrenim Kredisi nedir?

Yüksek öğrenim gören T.C. uyruklu öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.

Öğrenim kredisi borcu; öğrenciye normal öğrenimi süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Toptan Eşya Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.

Öğrenim Kredisinden Yararlanacak Öğrenciler;

 • Ön lisans öğrencileri,
 • Lisans öğrencileri,
 • Açık Öğretim öğrencileri(Sadece öncelikli öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu,anne ve babası herikiside ölü vb.),
 • İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler(intibak veya hazırlık sınıfında öğrenim kredisi verilmez),
 • Yüksek lisans(Master ve Doktora) öğrencileri,
 • Vakıf Üniversitesinde okuyan öğrenciler,
 • İkinci öğretim de okuyan öğrenciler,

öğrenim kredisinden yararlanabilirler.

Bir öğrenci, aynı anda hem burs hem de kredi alamaz. Burs alan öğrenciye öğrenim kredisi, öğrenim kredisi alan öğrenciye ise burs verilmemektedir. Bir öğrenciye hem burs hem de öğrenim kredisi verilmez.

Öğrenim Kredisinden Yararlanamayacak Olan Öğrenciler

 • Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında, en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip öğrenciler,
 • Bir yükseköğretim kurumundan mezun olan öğrenciler,(dikey geçiş ve master-doktora hariç)
 • Ek süre öğrenim gören (artık yıl) öğrenciler,
 • Sağlık sebebi dışında önlisans mezunlarından ara vermek suretiyle intibak programına başlayan öğrenciler,
 • Önlisanstan lisans öğrenimine geçmek için intibak eğitimi yapan öğrenciler, (intibak programı süresince)
 • Kredi isteğinde bulunduğu tarihte kayıtlı olduğu öğretim kurumunda bir öğretim yılından fazla başarısız olan öğrenciler,
 • Kurumdan daha önce burs yada öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,
 • Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,
 • Yabancı uyruklu öğrenciler,
 • Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerine göre kredi almaya yeterli bulunmayan öğrenciler,

öğrenim kredisinden yararlanamazlar.

Öğrenim kredisi almakta iken durumunda sonradan değişiklik olanlardan; değişikliğin meydana geldiği öğretim yılında Yönetim Kurulunca belirlenen öncelikle burs verilecek öğrenciler kapsamına girenlerin öğrenim kredileri bu durumlarını belgelendirmek kaydıyla öğrencinin durumunda meydana gelen değişikliği izleyen ödeme döneminden itibaren bursa dönüştürülür.

BUNLAR DA MERAK EDİLİYOR. . .

10 Yorum

 1. ömer diyor ki:

  Öğrenim kredimin ( geri ödemeli ) geri kalan kısmını toplu alabilirmiyim toplam 10 aydan berı alıyorum gerı kalanını toplu alıp sonra gerı odemesını aydan aya yapmak istiyorum bu mümkünmüdür acaba … İLGİNİZ İÇİÇ TEŞEKKÜRLER

 2. neslihan diyor ki:

  hocam ben burs alıyordum.sonra başka üniversiteyi kazandm.kayıt yaptrdm okul değişikliğini bildirmedgm için bursum kesildi sonra onu hallettm ama bursu kesecek başarısız dersim olmamasına ragmen bursum ögrenim kredisine çevrilmiş geri bursa dönüştürmek için ne yapabilirim cvp verirseniz sevinirim teşekkürler.

 3. yasemin diyor ki:

  hocam ben bu sene kyk ya başvurdum ve öğrenim kredisi kazandım.. fakat sadece 1 sene almak istiyorum böyle birşey yapılıyor mu acaba ? eğer böyle bişey varsa aldığım bu borcu ne zaman ödemem gerekiyor

 4. emrah diyor ki:

  Hocam ben 2008 mezunuyum. Ögrenim ve katki borcum var. Bunlar tam olarak yarisini düzenli olarak ödedim geri kalanini toptan olarak ödesem herhangi bir indirim oluyomu ki olursada nekadar olur ikisinin tolm38k94.64 tl borç aldbilmgilendirirsen sevirir

 5. vedat diyor ki:

  hocam karşılıksız burs un sınav kayıtları ne zaman yalıyor yada nasıl yapmalıyım.

 6. samet diyor ki:

  hocam ben ögrenim kredisi alıtyordum bu sene önlisansı bitirdim son kredimi 7 haziranda aldım bu ay kredim yatmamıs noterden aldıgımız kagıtta 5630 tl yazıyordu fakat 2 sene aldıgım kredi 4440 tl geri ye kalan para sizce nedir daha kredi alamayacak mıyım ??

 7. rabia diyor ki:

  hocam ben gürcistanda endüstri mühendisliği okuyorum. bölümüm ingilizce olduğu için ilk yıl hazırlık okuduktan sonra yani bu yıl fakülteye geçtim. yurt dışı olduğu için burs imkanı yok dediler ama yeni bir olay varmış artık yurt dışında okuyan öğrencilerde alabiliyorlarmış.benim burs ya da kredi alabilir miyim alabiliyorsam neler yapmam gerekiyor?

 8. meltem diyor ki:

  hocam merhaba ben 4. sınıf öğrencisiyim ama okulum uzadı bu sene mezun olamıyorum. Bu durumda mezun olana kadar kredimi devam ettirebilirmiyim eğer öyle bir imkanım varsa ne yapmam gerekiyo. Kesilirsede ne zaman kesilir. Şimdiden sağolun

 9. uqur diyor ki:

  hocam ben daha önce okuduğum lisan programında (ikinci öğretim) burs almaya hak kazanmıştım . Maddi imkansızlıklar yüzünden okulu 1.sınıfta bırakmak zorunda kaldım. aradan bir yıl geçti sınava kazandım . KYK başvurdum burs/kredi için ama bir sonuç alamadım . En azından öğrenim almak istiiyorum .Yapabileceğim bir şey var mı?

Yorum Yapın