KYK Misafirhaneleri ve Misafir Öğrenci Olarak Kalmak

Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı YURTKUR devlet yurtları msiafirhanelerinde misafir öğrenci olarak kalmak . . .

kyk misafir öğrenci olarak kalma

2014 KYK Yurt Başvuru Sonuçları açıklandığında bir kısım öğrencinin sonuç sorgulama sayfasında “Asil Olarak Kazandınız” yazısı çıkarken bir kesim öğrencinin “Yedek Sıralaması : 44 “ şeklinde bir ibare çıkacaktır.

Asil olarak yurde yerleşenler, adından da anlaşılacağı üzere sorunsuz bir şekilde ilgili yurda gidip kayıt işlemini yaptırabilecekler.

YEDEK SIRALAMASI NE ANLAMA GELİYOR ?

Bu konuda bir makalem zaten mevcut : www.kykhocasi.com/kyk-yurt-yedek-siralamasi-nedir-asil-kayit-yaptirabilmek/

Peki ama Yedek Olanlar Ne Yapacak ?

Neticede bu öğrenciler farklı şehirlerden gelip , öğrenimini sürdürmek zorunda olan öğrencilerdir. . . Yedek sırasının kendisine gelmesini bekleyemez. . .Kimi zaman birkaç gün süren bu süreç bazı durumlarda aylar sürebilmektedir…

Bu durumdaki öğrencilerin yapması gerekenler :

 • Üniversitesine bağlı yurt idaresine dilekçe ile talepte bulunup “Misafir Öğrenci” statüsünde kalmak istediklerini belirtmek. . . Yurt kapasitesine ve koşullarına bağlı olarak misafir öğrenci alım sayısını yurt idaresi belirlemektedir. Bu bağlamda biraz ısrarcı olmanız ve mağdur olduğunuz/olacağınızı belirtmek de fayda var.
 • Bir yakınınızın / tanıdığınızın yanında geçici süre ikamet etmek
 • Farklı barınma koşulları arayışına girmek. Özel yurt, apart, ev . . . gibi

KYK MİSAFİRHANELERİ NASIL ?

Adının “misafirhane” olması sizi yanıltmasın. Neticede kültürümüzde “misafir” hep en iyisni hak eder. . . En iyi yemekler misafir gelince yapılır, en yeni ve temiz yemek takımları ile servis yapılır ve en rahat yatak-döşek yine misafirlere temin edilir.

Misafirhanede kalacak öğrenciler kendilerini zor şartlara hazırlasın. Bu her yurt için aynı olmamak ile beraber genelde benzer zorluklar gözlenlenmiştir. Siz yurt odalarında konaklamayacaksınız. Belki 10 kişiyi belki 20 kişiyi bir odaya ( Bu kimi zaman kütüphane, kimi zaman etüt, ders çalışma alanları da olabilmektedir. Buraları ranza sistemi ve eşya yerleşimi-kaldırımı ile revize etmektedirler ) toplaşıp kalmak durumunda kalacaksınız. Tuvalet-banyo koridorda olacak ve bu kişiler ortak kullanmak durumunda kalacak. . .

Örneğin aşağıdaki fotoğrafa benzeyebilir :

KYK misafirhaneleri nasıldır

Yukarıdaki bağlantıda da anlatıldığı üzere yedek sırası size gelene kadar bu veya benzeri ( belki daha iyi ) şartlarda barınmak durumunda kalacaksınız.

Yurtta geçirdiğiniz birkaç gün sonra aklınıza takılacak soruya şimdiden cevap vereyim. Asil olarak kayıt olan öğrenciler yemekhane ve kantinlerde “fiş” adı altında para harcayabilecekler. Bu çoğu yurtta “parmak izi” ile gerçekleşmektedir. Kredi Yurtlar Kurumu’nun yurtta kalan öğrencilerine vermiş olduğu bu harcama hakkı misafirler için yoktur. Demem o ki misafir öğrencilere fiş hakkı tanınmamaktadır.

GÜNCELLEME:

Sizlerden gelen geri bildirimlere göre misafir öğrenci uygulamasının bazı yurtlarda kalktığı ve misafir statüsünde kayıt almayan yurtlar olduğu görülmektedir. Bu nedenle misafir öğrenci olarak yurtta kalmak, misafir öğrenci kontenjanları ve hatta yedek sıralamasından size ne kadarlık bir sürede sıra geleceği konusunu üniversitenizin ilgili kyk yurdunun idaresi ile görüşmelisiniz.

Şimdilik aklıma gelen hususlar bunlar. Unutmuş olabileceğim veya sizin sormak istediğiniz bir konu mevcut ise aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

BUNLAR DA MERAK EDİLİYOR. . .

25 Yorum

 1. burcu diyor ki:

  yurt başvurusunu yaparken ablam yüksek lisans yapmıyordu başvurudan sonra öğrenci oldu ve belki bu yüzden maalesef 491.yedeğim sizce ne yapmalıyım nereye dilekçe vermeliyim bu durum için.

 2. Ergül.KAHRAMAN diyor ki:

  MİSAFİR ÖĞRENCİ KAYDI YAPILMADIĞINI 08 09 2014 TARİHİ İTİBARIYLA ÖĞRENMİŞ OLDUK.TALİMATI VEREN SAYIN BAKANIMIZA TEŞEKÜR EDİYORUM.BU ÇOCUKLAR NERDE KALACAK………………………….

 3. seda diyor ki:

  Merhabalar bi sorum olacak lütfen yardımcı olursanız sevinirim. Ben ara sınıf öğrencisiyim geçen sene yurt cikmadi bu sene de 350 yedekteyim, sıranın gelmesi imkansız. Birde ben kyk başvurusunu yaparken eksik bilgi vermiştim aileride engelli varmı Dye bir soru vardı ewet annem ve babamda engel var, bu engelleri yazarak kyk ya dilekçede bulunursa m yurda yerleşme şansım olurmu evimiz kira maddi olarak kötü durumdayız acil yardım lütfen. .
  .

  • KYK HOCASI diyor ki:

   MErhabalar Seda,

   Engel durumunu başvuru formunda belrtti isen değerlendirilmeye alınmnıştır zaten. Ancak yine de şansını dilekçe ile tekrardan deneyebilirsin , neticede dilekçe yazmak ile kaybedeceğin bir şey olmayacaktır.

 4. hakan diyor ki:

  kyk yurt yedek.919 yurt çıkmaz gibi ama kayseride.misafir oalrak kalksak bize yemekler ve yurt ssizce ne kdaar mal olur.

 5. eda diyor ki:

  ben dyrbakırda 123. yedekteyim misafir olayı kalakmış deniliyor ne kadar doğru bu

 6. melike diyor ki:

  misafir öğrenci başvurusunu yapmak için ne yapmalıyım hangii tarihten itibaren dilekçe veriyoruz?
  ankara’da kyk için hangi numarayı arasam açmıyorlar

Yorum Yapın