KYK Bursu Kesilmesi Durumu ve Sonrası

Eskilerin Başbakanlık bursu olarak bildiği Kredi Yurtlar Kurumu tarafından verilen bursun kesilmesi hangi şartlara bağlıdır? Bursun kesilme durumundan sonra neler yapılmalıdır?

Burs Nedir?

Memleket içerisinde yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs, Kredi verilmesine ilişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır.

Az önce de belirttiğim üzere KYK Bursunu eskiler Başbakanlık Bursu olarak da bilmektedir. Bunun yanı sıra “karşılıksız burs” , “geri ödemesiz kredi” veya “karşılıksız kredi” şeklinde Türkçe’de “akla ve mantığa aykırılık kuralına aykırı telafuzları da mevcuttur. Öncelikle bunlara açıklık getireyim:

Kredi Yurtlar Kurumu Başbakanlık’a bağlıdır. Dolayısıyla kurum tarafından verilen burs, “Başbakanlık bursu” olarak da bilinmektedir. Öğrenciye verilen aylık ödemelerin geri ödemesi var ise kredi, geri ödeme zorunluluğu yok ise karşılıksız olan bu ödeme burstur. Yani burs zaten geri ödemesiz ve de karşılıksız olduğundan önlerine bu sıfatların getirilmesi aykırı bir tamlama oluşturmaktadır.

Konudan fazla uzaklaşmadan başlıktaki konuya açıklık getireyim.

kyk bursu iptali durumu

Burs kesilmez, krediye dönüşür!

 “Ne diyor bu makalenin yazarı?” , “Kafam karıştı ya!” şeklinde düşüncelerden arının ve okumaya dikkatlice devam edin. . . Bu tür düşüncelere kapılmayanlara söylüyorum: – Biraz mantık ve biraz dikkat sergilemiş olduğunuzdan herhangi bir karışıklık durumu ile karşı karşıya değilsiniz.

Kurum tarafından başlıktaki konuya ilişkin açıklama “BURS ALAN ÖĞRENCİLERE BAŞARISIZLIK VEYA VAZGEÇME SEBEBİYLE ÖĞRENİM KREDİSİ VERİLMESİ” başlığı altında açıklanmış olup aşağıda belirtildiği gibidir.

Öğretim kurumunca başarısız olduğu bildirilen öğrencilerin bursu kesilir ve tekrar burs verilmez. Bursu kesilen öğrencilere burslarının kesildiği tarihten itibaren Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliğinde belirlenecek esaslara göre kredi verilebilir.

Burs almaktan vazgeçen öğrencinin bursu, vazgeçtiği tarihten itibaren kesilir ve bir daha burs verilmez. Ancak bursun kesildiği tarihte öğrenim kredisi almak isterse Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerince kredi verilebilir.

Kurumun açıklamasından da anlaşılacağa üzere burs iptal olmaz, krediye dönüşür.

BURS NE ZAMAN KESİLİR?

Üniversite tarafından Kredi Yurtlar Kurumu’na öğrencinin başarısız olduğuna dair bilgi verilmesi halinde burs krediye dönüşür.

BAŞARISIZLIK KRİTERİ NEDİR?

Çoğu zaman kalan ders sayısına göre başarısızlık kanaatine varılır. Eğer alınmış olan derslerden, yıl sonunda 4 ve daha fazla kalmış ders var ise o öğrencinin burs alma hakkı iptal olur ve otomatik olarak kredi almaya başlar. Eğer yaz okulu sistemi ya da büt uygulaması var ise bunlardan sonraki transkript durumu dikkate alınır.

İpucu: Dönem başında alınmayan ders, “kalan ders” olarak sayılmaz. 4 ders şartı, alıpta geçilemeyen ders için geçerlidir.

Ek olarak bazı üniversitelerde “başarısızlık” kriteri olarak not ortalaması dikkate alınmaktadır. Bu durumda üniversitenin belirlemiş olduğu akademik ortalama standartlarına göre öğrencinin başarı durumu belirlenir.

 YA SONRA?

Diyelim ki derslerde, bursun devam etmesi için yeterli olan başarıyı gösteremediniz. Bu durumda ne yapmalısınız?

Okullar açılana kadar burs almaya devam edersiniz. Ekim, Kasım, Aralık aylarının ödemesi cüzdanınızda bulunan Ziraat Bankası hesap kartına yatar.Ancak ödeme türü “kredi”dir. Buna karşın Ocak ayı dahil olmak üzere sonraki ödemeler adınıza otomatik olarak açılacak olan farklı bir Ziraat hesabına yatacakatır. Bu nedenle Ocak ayında üniversitenizin bulunduğu ildeki merkez Ziraat Bankası Şubesi’ne gidip adınıza açılan yeni banka hesabından parayı elden çekmeniz gerekmektedir. Sonrasındaki prosedür bildiğiniz gibi. . . ATM kart için form doldurmak ve sonrasında gidip bu bankamatik kartı şubeden teslim almak gibi. . .

BUNLAR DA MERAK EDİLİYOR. . .

589 Yorum

 1. FATİH diyor ki:

  Merhaba.KYK öğrenim kredisi düzenli bir işte çalışmaya başlayınca kesilirse.Bunun ödemesi yine okul bittikden 2 sene sonra mı başlıyor yoksa anında başlıyor mu ?

  • KYK HOCASI diyor ki:

   Konu ile ilgili kesin bilgim yok. Tahmin ile yanlış yönlendirmek istemem. Resmi kurumlar araçlığı ile doğru bilgiye ulaşmanı tavsiye ederim.

 2. Sema diyor ki:

  Ben lisans dönemim boyunca kyk bursunu aldım kendi sitelerinden bakıldıgında da burs olarak gorunuyor ve 1 tllık senet ımzalamıstım. Ancak turkıye.gov.tr de kyknın kısmında ogrenım kredısı sorgulamada ogrenım kredısı aldıgım gorunuyor odeme baslangıc tarıhı ve mıktar var acaba hatalı mı

  • KYK HOCASI diyor ki:

   Bir hata söz konusu olabilir. 444 19 61 ‘den yetkili kişiler ile görüşmelisin.

   Bir de ödeme miktarı ne kadar gözüküyor ?

 3. ERDİ DAGCI diyor ki:

  SELAM HOCAM 2 SENELİK OKUDUM VE BİTTİ AĞUSTOSTA PARA ALACAKDIK AMA YATMAMİŞ BURSUMUN SÜRESİMİ BİTTİ

 4. SEDA diyor ki:

  uzaklaştırma alınması durumunda burs ksilir mi ? ya da krdeye dönüşür mü

 5. tuba diyor ki:

  iyi günler
  Haziran 2014 te bursum kesildi ve 2 aydır hiçbir şekilde hesabıma para yatmıyor.Krediye çevrilmesi için hangi işlemleri yapmam gerekiyor?

  • KYK HOCASI diyor ki:

   Bankaya gidip adına açılmış farklı bir hesabın olup olmadığını sorguladın mı ?

 6. büşra diyor ki:

  kalan ders sayısı demişsiniz de

  benim okulumda 2 ders var birisi 17 kredilik alan dersim diğeride 3 kredilik seçmeli ders
  ben alan dersimden kaldığım için ilk dönem ikinci dönem o dersi alamadım
  şimdi tekrar aynı sınıfı okuyacağım bu nedenle tek dersten de kalmış olsam sınıf tekrarı yaptığım için bursum kesilecek sanırım

  sormak istediğim krediye döndürülmesi için benim ekstra birşey yapmam gerekiyor mu ?

  krediye dönüşen bursumu diğer sene tekrar bursa döndürebilir miyim ?

  son olarak krediyi kabul ettiğime dair notere gidip imzalamam gereken bir evrak var mı ?

 7. oktay diyor ki:

  merhaba ben burs alıyorum. bankada para biriktiriyorum bu yüzden bursum kesilir mi yardımcı olursanız sevinirim…

 8. tuncay diyor ki:

  Hocam Mrb ıyı bayramlar ben 2.sınıfa gectım gecen sene basvuru yaptım burs veya kredı hakkı kazanamadım yanlıs basvurumdan dolayı bu yıl yapsam olurmu burs veya kredi ?

 9. Ferdi diyor ki:

  Hocam ben Burs Alıyorum Büyük İhtimalle Krediyr Dönüşecek Krediye Dönüşürse Bu Sene Aldığım Bursun Parasınıda ödeyecekmiyim Yoksa kredi aldığım tarihten sonrasını mı ödeyeceğim yardımcı olursanız çok sevinirim .

  • KYK HOCASI diyor ki:

   Burs olarak almış olduğun ödemelerin geri ömdesinden sorumlu olmazsın Ferdi.

Yorum Yapın