KYK Bursu Kesilmesi Durumu ve Sonrası

Eskilerin Başbakanlık bursu olarak bildiği Kredi Yurtlar Kurumu tarafından verilen bursun kesilmesi hangi şartlara bağlıdır? Bursun kesilme durumundan sonra neler yapılmalıdır?

Burs Nedir?

Memleket içerisinde yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs, Kredi verilmesine ilişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır.

Az önce de belirttiğim üzere KYK Bursunu eskiler Başbakanlık Bursu olarak da bilmektedir. Bunun yanı sıra “karşılıksız burs” , “geri ödemesiz kredi” veya “karşılıksız kredi” şeklinde Türkçe’de “akla ve mantığa aykırılık kuralına aykırı telafuzları da mevcuttur. Öncelikle bunlara açıklık getireyim:

Kredi Yurtlar Kurumu Başbakanlık’a bağlıdır. Dolayısıyla kurum tarafından verilen burs, “Başbakanlık bursu” olarak da bilinmektedir. Öğrenciye verilen aylık ödemelerin geri ödemesi var ise kredi, geri ödeme zorunluluğu yok ise karşılıksız olan bu ödeme burstur. Yani burs zaten geri ödemesiz ve de karşılıksız olduğundan önlerine bu sıfatların getirilmesi aykırı bir tamlama oluşturmaktadır.

Konudan fazla uzaklaşmadan başlıktaki konuya açıklık getireyim.

kyk bursu iptali durumu

Burs kesilmez, krediye dönüşür!

 “Ne diyor bu makalenin yazarı?” , “Kafam karıştı ya!” şeklinde düşüncelerden arının ve okumaya dikkatlice devam edin. . . Bu tür düşüncelere kapılmayanlara söylüyorum: – Biraz mantık ve biraz dikkat sergilemiş olduğunuzdan herhangi bir karışıklık durumu ile karşı karşıya değilsiniz.

Kurum tarafından başlıktaki konuya ilişkin açıklama “BURS ALAN ÖĞRENCİLERE BAŞARISIZLIK VEYA VAZGEÇME SEBEBİYLE ÖĞRENİM KREDİSİ VERİLMESİ” başlığı altında açıklanmış olup aşağıda belirtildiği gibidir.

Öğretim kurumunca başarısız olduğu bildirilen öğrencilerin bursu kesilir ve tekrar burs verilmez. Bursu kesilen öğrencilere burslarının kesildiği tarihten itibaren Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliğinde belirlenecek esaslara göre kredi verilebilir.

Burs almaktan vazgeçen öğrencinin bursu, vazgeçtiği tarihten itibaren kesilir ve bir daha burs verilmez. Ancak bursun kesildiği tarihte öğrenim kredisi almak isterse Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerince kredi verilebilir.

Kurumun açıklamasından da anlaşılacağa üzere burs iptal olmaz, krediye dönüşür.

BURS NE ZAMAN KESİLİR?

Üniversite tarafından Kredi Yurtlar Kurumu’na öğrencinin başarısız olduğuna dair bilgi verilmesi halinde burs krediye dönüşür.

BAŞARISIZLIK KRİTERİ NEDİR?

Çoğu zaman kalan ders sayısına göre başarısızlık kanaatine varılır. Eğer alınmış olan derslerden, yıl sonunda 4 ve daha fazla kalmış ders var ise o öğrencinin burs alma hakkı iptal olur ve otomatik olarak kredi almaya başlar. Eğer yaz okulu sistemi ya da büt uygulaması var ise bunlardan sonraki transkript durumu dikkate alınır.

İpucu: Dönem başında alınmayan ders, “kalan ders” olarak sayılmaz. 4 ders şartı, alıpta geçilemeyen ders için geçerlidir.

Ek olarak bazı üniversitelerde “başarısızlık” kriteri olarak not ortalaması dikkate alınmaktadır. Bu durumda üniversitenin belirlemiş olduğu akademik ortalama standartlarına göre öğrencinin başarı durumu belirlenir.

 YA SONRA?

Diyelim ki derslerde, bursun devam etmesi için yeterli olan başarıyı gösteremediniz. Bu durumda ne yapmalısınız?

Okullar açılana kadar burs almaya devam edersiniz. Ekim, Kasım, Aralık aylarının ödemesi cüzdanınızda bulunan Ziraat Bankası hesap kartına yatar.Ancak ödeme türü “kredi”dir. Buna karşın Ocak ayı dahil olmak üzere sonraki ödemeler adınıza otomatik olarak açılacak olan farklı bir Ziraat hesabına yatacakatır. Bu nedenle Ocak ayında üniversitenizin bulunduğu ildeki merkez Ziraat Bankası Şubesi’ne gidip adınıza açılan yeni banka hesabından parayı elden çekmeniz gerekmektedir. Sonrasındaki prosedür bildiğiniz gibi. . . ATM kart için form doldurmak ve sonrasında gidip bu bankamatik kartı şubeden teslim almak gibi. . .

BUNLAR DA MERAK EDİLİYOR. . .

599 Yorum

 1. bahar diyor ki:

  merhaba ben bahar uygulamalı ingilizce bölümünü okuyorum ve burs başvurusu yaparken hazırlığı hesaba katmadan 3 yıl diyeceğime 2 yıl yazdim bu durumda daha ben ikinci dınıfa geçtim şuanda ama bursum kesildi acaba geri almak için ne yapabilirim

  • KYK HOCASI diyor ki:

   Merhaba Bahar,

   Öğrenci işlerinden alacağın belge ile ( toplam öğrenim süreni gösteren ) KYK’ya dilekçe yazmalısın.

 2. sare diyor ki:

  Haliç üni. Beslenme ve diyetetik öğrencisi iken 3 yılın başında kyk başvuru yaparak mililik bursu talebinde bulundum.mililik bursu olarak 1.5 yıl burs aldım. aynı zaman da açık öğretim fakültesi ögrencisiyim. bu arada okuduğum bölümden mezun oldum fakat halen açık öğrtim öğrencisiyim , aynı zamanda marmara üniversitesini besyo bölümünü kazanarak kayıt yaptırdım.
  burs yönetmenliğinde burs alma hakkının 4 yıl olduğu ile ilgili ibareler var. ben 4 yıllık sürecin 1.5 yılında burs aldım. mezun olduğum için bursumu kestiler fakat halen öğrenciyim kalan 2.5 yıllık burs hakkımı alabilmeme için yapabileceğim işlemler nelerdir.

 3. aydın diyor ki:

  merhaba ya benm bursm zayıftan dolayı kesıldı ve ben şuan derslerın hepsını verdım tekrarr başbaknlık alma şansım varmı varsa ne yapmam gerekıyor

 4. Harun TERZİ diyor ki:

  Oglum Tubitak bursu almakta idi. 2012 yılında mezun oldu. bankada bulunan birikmiş burs tutarı Kredi Yurtlar Kurumu tarafından hesap kapatılarak geri alındı.
  Burs olarak verilen paranın oğluma iadesi için ne yapmalıyım.
  Dilekçe ile müracaat yapıldı.
  Biligi edinmeden müracaat yapıldı. Ancah hala cevap yok. ve verilen telefonlara bakan kimse de yok.

  • KYK HOCASI diyor ki:

   Kredi ve Burslar Yönetmeliğini ihlal eden bir durum söz konusu olabilir. Eğer bankadaki mevcut tutar ger çekilmiş ( ki burası bana ilginç geldi ) ise size eski ödemelerin borcu da yansıtılacak olabilir. Konu ile ilgili bilgi talebinde bulunulan bir dilekçe ile müracaat edin. KYK Ankara Bölge Müdç ile temasa geçebileceğiniz gibi Bölge Müdürlüklerinden de yardım isteyebilirsiniz.

 5. elif diyor ki:

  bir yıldır burs alıyordum ama zayıflarımdan dolayı bursum krediye dönüşecek ama ben kredi almak istemiyorum nasıl iptal edebilirim ve şimdiye kadar aldığım bursta kredi olarakmı görünecek yani bir yıl aldığım bursun ödemesiniz yapacakmıyım lütfen açık bir bilgi verebilirmisiniz? :/

 6. deniz diyor ki:

  aöf sosyal hizmet okuyorum bu kural onlar
  içinde mi geçerli

 7. TUBA diyor ki:

  Merhabalar, ben burs aliyordum fakat basarisizlik nedeniyle muhtemelen ekimden itibaren krediye donusecek. Kredi almak istemiyorum bunun icin ne yapmaliyim?

Yorum Yapın