KYK Bursu Kesilmesi Durumu ve Sonrası

Eskilerin Başbakanlık bursu olarak bildiği Kredi Yurtlar Kurumu tarafından verilen bursun kesilmesi hangi şartlara bağlıdır? Bursun kesilme durumundan sonra neler yapılmalıdır?

Burs Nedir?

Memleket içerisinde yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs, Kredi verilmesine ilişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır.

Az önce de belirttiğim üzere KYK Bursunu eskiler Başbakanlık Bursu olarak da bilmektedir. Bunun yanı sıra “karşılıksız burs” , “geri ödemesiz kredi” veya “karşılıksız kredi” şeklinde Türkçe’de “akla ve mantığa aykırılık kuralına aykırı telafuzları da mevcuttur. Öncelikle bunlara açıklık getireyim:

Kredi Yurtlar Kurumu Başbakanlık’a bağlıdır. Dolayısıyla kurum tarafından verilen burs, “Başbakanlık bursu” olarak da bilinmektedir. Öğrenciye verilen aylık ödemelerin geri ödemesi var ise kredi, geri ödeme zorunluluğu yok ise karşılıksız olan bu ödeme burstur. Yani burs zaten geri ödemesiz ve de karşılıksız olduğundan önlerine bu sıfatların getirilmesi aykırı bir tamlama oluşturmaktadır.

Konudan fazla uzaklaşmadan başlıktaki konuya açıklık getireyim.

kyk bursu iptali durumu

Burs kesilmez, krediye dönüşür!

 “Ne diyor bu makalenin yazarı?” , “Kafam karıştı ya!” şeklinde düşüncelerden arının ve okumaya dikkatlice devam edin. . . Bu tür düşüncelere kapılmayanlara söylüyorum: – Biraz mantık ve biraz dikkat sergilemiş olduğunuzdan herhangi bir karışıklık durumu ile karşı karşıya değilsiniz.

Kurum tarafından başlıktaki konuya ilişkin açıklama “BURS ALAN ÖĞRENCİLERE BAŞARISIZLIK VEYA VAZGEÇME SEBEBİYLE ÖĞRENİM KREDİSİ VERİLMESİ” başlığı altında açıklanmış olup aşağıda belirtildiği gibidir.

Öğretim kurumunca başarısız olduğu bildirilen öğrencilerin bursu kesilir ve tekrar burs verilmez. Bursu kesilen öğrencilere burslarının kesildiği tarihten itibaren Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliğinde belirlenecek esaslara göre kredi verilebilir.

Burs almaktan vazgeçen öğrencinin bursu, vazgeçtiği tarihten itibaren kesilir ve bir daha burs verilmez. Ancak bursun kesildiği tarihte öğrenim kredisi almak isterse Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerince kredi verilebilir.

Kurumun açıklamasından da anlaşılacağa üzere burs iptal olmaz, krediye dönüşür.

BURS NE ZAMAN KESİLİR?

Üniversite tarafından Kredi Yurtlar Kurumu’na öğrencinin başarısız olduğuna dair bilgi verilmesi halinde burs krediye dönüşür.

BAŞARISIZLIK KRİTERİ NEDİR?

Çoğu zaman kalan ders sayısına göre başarısızlık kanaatine varılır. Eğer alınmış olan derslerden, yıl sonunda 4 ve daha fazla kalmış ders var ise o öğrencinin burs alma hakkı iptal olur ve otomatik olarak kredi almaya başlar. Eğer yaz okulu sistemi ya da büt uygulaması var ise bunlardan sonraki transkript durumu dikkate alınır.

İpucu: Dönem başında alınmayan ders, “kalan ders” olarak sayılmaz. 4 ders şartı, alıpta geçilemeyen ders için geçerlidir.

Ek olarak bazı üniversitelerde “başarısızlık” kriteri olarak not ortalaması dikkate alınmaktadır. Bu durumda üniversitenin belirlemiş olduğu akademik ortalama standartlarına göre öğrencinin başarı durumu belirlenir.

 YA SONRA?

Diyelim ki derslerde, bursun devam etmesi için yeterli olan başarıyı gösteremediniz. Bu durumda ne yapmalısınız?

Okullar açılana kadar burs almaya devam edersiniz. Ekim, Kasım, Aralık aylarının ödemesi cüzdanınızda bulunan Ziraat Bankası hesap kartına yatar.Ancak ödeme türü “kredi”dir. Buna karşın Ocak ayı dahil olmak üzere sonraki ödemeler adınıza otomatik olarak açılacak olan farklı bir Ziraat hesabına yatacakatır. Bu nedenle Ocak ayında üniversitenizin bulunduğu ildeki merkez Ziraat Bankası Şubesi’ne gidip adınıza açılan yeni banka hesabından parayı elden çekmeniz gerekmektedir. Sonrasındaki prosedür bildiğiniz gibi. . . ATM kart için form doldurmak ve sonrasında gidip bu bankamatik kartı şubeden teslim almak gibi. . .

BUNLAR DA MERAK EDİLİYOR. . .

569 Yorum

 1. muhammed diyor ki:

  Mrb hocam benim okuduğum üniversitede yaz
  Okulu yok benim toplamda 4 dersim kaldi
  Bu dersleri baska bi universitenin yaz okulunda
  verirsem bursun krediye dönüşme durumuna
  etkisi olur mu ?

  • KYK HOCASI diyor ki:

   Eğer başka bir üniversitede geçer ve bunu kendi üniversitede saydırabilir isen tabi ki de etkisi olur. Eğer 4 dersin altına düşer ise kalan ders sayısı bursun krediye dönüşmez.

 2. okan diyor ki:

  s.a hocam devamsızlık sebebıyle kyk kredısı kesılırmı yoksa normal ogrenım suresı kadar yıne verılır mı?

  • KYK HOCASI diyor ki:

   Devamsızlıktan burs kesilme diye bir şey söz konusu olmaz. Başarısızlıktan bursun kesilir. Eğer 4 ve daha fazla dersten kalır isen bursun krediye döner.

 3. Alın diyor ki:

  Selam, acaba tıp fakültesi öğrencilerinin seneye kalmış stajları ne oluyor?
  Hastanede bir stajdan kalınca onu vermeden o sene bitmiyor..
  Alınan burs krediye dönüşüyor mu?

 4. zeynep bal diyor ki:

  hocam mrb ben ist ünv 3. sınıftayım iş tecrüben yok hiç bir yerde satj yapmak devamında calışmak istiyorum ama sigorta yapıyorlar sigorta durumunda bursum krediye dönüşür mü veya kesilir mi cvplarsnız sevinirim

Yorum Yapın