KYK Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? Uyarılarıma Dikkat

Kredi Yurtlar Kurumu ( KYK )başvuru sürecinde hangi hususlara dikkat edilmelidir? Başvuru formu doldurulurken nedenleri ile birlikte nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıklayacağım.

Yazı biraz uzun oldu. Ancak sıkılmadan okumanızı dilerim.

Üniversite sınavı LYS’de elde ettikleri başarı ile bir yüksek öğrenim kurumuna yerleşmeye hak kazanmış çiçeği burnunda üniversite öğrencilerini yeni bir maraton daha bekliyor: KYK

KYK hakkında ön bilgi sahibi değilseniz “ KYK Nedir? “  yazısını okumanızı öneririm. Böylece hangi hizmetlerden faydalanabileceğinizi ve haklarınızı öğrenebilirsiniz.

Yurt Başvurusu için

Her üniversitenin bünyesinde farklı kapasitede Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı devlet yurdu vardır. Bu yurtlardan kalabilmek için başvuru için ayrılan sürede talebinizi bildirmeniz gerekmektedir.

Burada açacağım bir parantez ile durumun ciddiyetini kavramanıza yardımcı olacağım:

(
Sene 2007. Bir devlet üniversitesinin makine mühendisliği bölümünü kazanmıştım. O zamana kadar bihaber olduğum KYK ile de o sıralarda tanıştım. Ailemin ve benim isteğim devlet yurdunda kalmaktı ve bunun için KYK başvuru formunu doldurdum. Formu doldururken “Yüksek Ücretli Yurt, Normal Ücretli Yurt” seçenekleri arasında çelişkiye düştüm. “ Yüksek ücretli yurt = Özel yurt “ yanılgısına kapılarak sadece “Normal ücretli yurt istiyorum” seçeneğini tercih ettim. Sonuç: 570 ( yaklaşık olarak ) yedek. Çünkü üniversitemdeki tüm devlet yurtları yüksek ücretli yurt sınıfına ait olup normal ücretli yurt bulunmamakta idi!
)

Şimdi anlatacaklarıma DİKKAT. Aksi halde açıkta kalırsınız.

Başvuru formu nasıl doldurulmalı

KYK’da yurtlar ikiye ayrılmaktadır:

1-      Normal ücrete tabi yurtlar

2-      Yüksek ücrete tabi yurtlar

Kavramlar ile alakalı makalelerime linklerden ulaşabilirsiniz.

“Hangi yurtlar yüksek ücretli yurttur?” yazısından öğrencisi olduğunuz üniversitede hangi yurt tipinin olduğunu öğrenin.

Başvuru formunu doldururken sıra barınma ( yurt ) bölümüne geldiğinde yapmanız gereken “Öncelikle yüksek ücretli yurt ve sonrasında ise normal ücretli yurt istiyorum” seçeneğine denk bir seçim yapmanızdır.

Bu size ne sağlayacak?

Eğer gideceğiniz yerde yüksek ücretli yurt var ise açıkta kalmamanızı sağlayacaktır.

Eğer gittiğiniz yerde hem yüksek ücretli yurt hem de normal ücretli yurt var ise kalite açısından daha iyi olan yüksek ücretli yurtlara yerleştirilme önceliğiniz olacak.

Eğer sadece normal yurt var ise sorun yok. Zaten yapmış olduğunuz seçim normal ücretli yurt seçeneğini de kapsamaktadır.

Yukarıda başlamıştım kendi anımı anlatmaya. Kaldığım yerden devam ediyorum. . .

(

“Yedek sıramın 570 olduğunu belirtmiştim. Bu durumda asil kayıt için beklemek gerekliydi. Başa gelen çekilir dedim ve durumu kabullendim. Ancak okulların açılacağı ve haliyle de kayıtların başlayacağı 1 gün öncesinde kyk yurt sonuç sayfasının çıktısını kaybettim. Yenisini almak için yurdun internet kafesine gittim. Ve gördüklerime inanamadım yedek sıralamam değişmiş olup 54 olmuş. Şans eseri öğrenmiş olduğum bu değişikliğin nedenini ise hala bilmiyorum ancak çok sonra bir ihtimal yürüttüm. Kurum başvuruda yapmış tercih hatalarını otomatik olarak düzeltmiş olabilir. Gerçek ise hala meçhul :)

)

Kredi-Burs Başvurusu İçin

Her öğrenci “Burs istiyorum seçeneğini!” kimsenin önerisine ihtiyaç olmadan seçecektir zaten. Bunun yanı sıra her öğrencinin “Öğrenim kredisi” almasını kesinlikle öneririm. Arzu eden “Katkı kredisini” de alabilir.

Kavramdaki karmaşıklığı ve belirsizliği ortadan kaldırmak adına okumanız üzere şu yazıları okuyunuz.

Az önce önerdiğim yazıları okuduktan sonra kararınızı vermiş olmanız gerekmektedir. Neyin ne olduğunu öğrendikten sonra aileniz ile yapacağınız görüşmeler neticesinde karar vermenizi öneririm. Zira aile ve maddi duruma göre değişiklik göstermektedir.

Benim önerilerime gelince. . . Öğrenim kredisi almak konulu yazımda kendi önerilerimi dile getirdim. Sizin yorumlar ile paylaşacağınız önerilere de her zaman açık olduğumu belirtmek isterim.

BUNLAR DA MERAK EDİLİYOR. . .

2 Yorum

  1. vaybe diyor ki:

    Adam inanmış bee ”oğuzhan korkmaz”

  2. oğuzhan korkmaz diyor ki:

    herhangi bir üniversiteye yerleşemedim ama ek yerleştirmelerle şansımı denemek istiyorum. kyk başvurusunu şimdimi yapmalıyım ek yerleştirmeler açıklandıktan sonra mı?

Yorum Yapın