Harç Kredisi Nedir – Öğrenci Katkı Kredisi Sonuçları Nasıl Öğrenir

Bu yazıda üniversite öğrencilerine “harç kredisi” tanımı yapılacak ve “katkı kredisi nedir” sorusuna cevap bulması sağlanacaktır. Sonuçların nereden ve nasıl öğrenileceği ne zaman açıklanacağına dair bilgi içerir.

Katkı Kredisi nedir ?

Katkı kredisi, yüksek öğrenim kurumlarında dönemlik olarak ödenen harç paralarını indirimli olarak yatırmanızı sağlayan kredi türüdür. Kredi olmasından dolayı geri ödemesi vardır. Bir diğer ismi “harç kredisi”dir.

Üniversite öğrencilerinin yanılgıya düştükleri bir noktaya açıklık getirmek istiyorum. Katkı kredisi almaya hak kazanmış bir öğrencinin harcını devlet yatırmaz. Devlet sadece bir miktarını yatırır ve kalan cüzi miktarı ise öğrencinin gidip yatırması gerekmektedir. Şöyle ki mühendislik faklültesi öğrencisinin ödemesi gereken harç tutaru yaklaşık 60 TL (Tahmini olarak söylüyorum.) civarındadır.

Hataya düşülen bir diğer önemli nokta ise ikinci öğretim öğrencileri ile alakalı. 2. öğretimde okuyan öğrenciler harç kredisi imkanından yararlanamazlar. Bu madde, ilgili konunun altında şu şekilde yer almaktadır:

 • İkinci öğretim veya vakıf üniversitesinde okuyan öğrenciler ile yüksek lisans(master-doktora) öğrencileri katkı kredisinden yararlanamayacak olan öğrencilerdir.

Hangi durumda çıkar hangi durumda çıkmaz konusu hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız harç kredisi alma şartları konulu yazımı okuyabilirsiniz.

GERİ ÖDEME SÜRECİ

Katkı Kredisi borcunun geri ödenmesi

Bir çeşit kredi olmasından dolayı okul bittikten sonra ( 2 yıl sonra ) geri ödemesi olacağını yukarıda belritmiştim. Ancak söylentilerin doğru olmadığını belirtmek adına bir konuya daha değinmek istiyorum. Sanılanan aksine “kat ve kat fazlası” ödenmiyor olup faiz oranı şu maddeye göre belirleniyor:

Katkı kredisi borcu; öğrencinin normal öğrenimi süresince öğrenci adına öğretim kurumu hesaplarına ödenen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Toptan Eşya Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.

SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANIR?

Başvuru formunda katkı kredisi alma isteğinde bulunan öğrenciler için sonuçlar Aralık ayında açıklanmaktadır. ( 2011 yılında 15 Aralık’da açıklanmıştı. ) Bu zaman tahmin edeceğiniz üzere ilk dönemin sonlarına tekabül etmektedir. Bu da ilk harç tutarını yatırmak durumunda olduğunuzu gösterir. Acaba gerçekte öyle mi ?

SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

Harç kredisinin sonuçlarını öğrenmenin 2 farklı yolu var ve birincisi çok ilginç:

 1. Okulların açılmasına yakın bir tarihte üniversitelerin anlaşmalı olduğu bankalara belirlenen güncel harç tutarları yatırılır. Siz bankaya harcınızı yatırmaya gittiğinizde gişe memuru tarafından sizden talep edilen ücret okulunuzun sitesinde belirlenen ücretien kat ve kat altında ise “Harç kredisi kazandınız!” demektir. Şahsen bana öyle olmuştu :) 
  NOT 1:
  Böyle bir durum karşısında banka görevlisine yöneltmeniz gereken ilk soru sistemde hangi fakülteye kayıtlı gözüktüğünüz ve kişisel bilgilerinizi doğruluğudur.
  Ondan sonra sevinebilirsiniz :)
  NOT 2: Bu herkes için böyle olacak diye bir kural yok. Bazı öğrenciler bankaya tam para yatırdıktan sonra kredi almaya hak kazanabiliyor.
 2. Birkaç paragraf önce bahsetmiş olduğum gibi Aralık ayı itibari ile sonuçların www.kyk.gov.tr adresinde duyurulmasının ardından kimlik numaranız ile yapacağınız sorgulamadan sonra sonucunuzu öğrenmeniz mümkün.

Burada gündeme bir soru daha geliyor. . . “Harç paramı tam ücret olarak yatırdıktan sonra kredi almaya hak kazandım. Paramı nasıl geri alacağım?” Bunun da açıklamasını ilerleyen yazılarda yapacağım. . .

BUNLAR DA MERAK EDİLİYOR. . .

2 Yorum

 1. sare diyor ki:

  ben bu sne sınava girdim ve necmettin erbakn üniversitesi cevre mühndisliğini kazandım burs ve yurt kaydı yapmak istyrm seceneklerde sadece genel yurt. öncelikle genel yurt gibi alanları ve hangisini işaretlemem daha doğru olur blgi verir msnz

 2. halil uğur diyor ki:

  ben kyk ya başvurdum fakat notere falan gitmedim sadece internetten başvurdum bişey yapmadım şimdi bugün harç yatırdım ve %50 indirimli yatırdım bnm böyle bişeyden haberim yoktu bu borcu ben ne zaman ve ne kadar ödeyeceğim ve nereye ödeyeceğim ?

Yorum Yapın