Burs Çıktı Ama Geri Ödeme Başlangıç Tarihi mi Yazıyor

Kredi Yurtlar Kurumu tarafınca tahsis edilen öğrenim kredisini almaya hak kazandınız. Ancak ödeme geçmişi sorgulama sayfasında ya da sonuç sorgulama sayfasında “geri ödeme başlangıç tarihi” şeklinde bir yazı ile mi karşılaştınız?

Bilindiği üzere öğrenim bursu geri ödemesizdir. Okul bittikten sonra geri ödemesi olmayan bu KYK imkanından her öğrenci faydalanmak ister ancak belirli bir yüzdeye nasip olur.

Geri ödeme konusunda kafası rahat olan öğrenci ödeme geçmişi görüntüleme sayfasına girdiğinde geri ödeme başlangıç tarihi ile alakalı bir yazı görüyor ise paniğe kapılmasını gerektirecek bir şey olmadığını bilmesi gerek. Bu gayet normal bir durum.

NEDEN ÖYLE YAZIYOR?Geri ödeme başlangıç tarihi

Bunun sebebini açıklayayım. Noter huzurunda senet imzalamış iseniz ( sadece öğrenim bursu alıyorsanız ) 1 TL’lik bir tutarın altına imza atarsınız. Bunun nedeni ise sıfır TL’lik bir borç olmayacağından olmayan bu meblağa senet düzenlenemez. Dolayısıyla sözkonusu borç 1 TL’lik borçtur.

Bir diğer sebebi ise şudur:

Burs gerek ve yeter şart sağlandığından krediye dönüşür. Noterde atılan imza, bursun krediye dönmesi halinde kredi sıfatı ile alınan ödemelerin geri ödemesini yapacağını taahhüt edeceği belirtmektedir. Geri ödeme başlangıç tarihi yazmasının bir diğer sebebi de budur.

Ayrıca şu nedenleri de sıralamak gerek:

 1. Kurum gerekli gördüğü takdirde burs alan öğrencilerin belge veya durumlarını araştırabilir.Araştırma sonucunda öğrencinin belgelerinde veya durumunda gerçeğe aykırı bir hususun tespit edilmesi halinde bursu kesilir.Ödenen bursların tamamı öğrenim kredisi borcuna dönüştürülerek,18/01/1997 tarihli ve 22881 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliğinde belirlenen esaslara göre tahsil edilir.
 2. Öğrenim görmekte olduğu öğretim kurumundan en az bir yarıyıl uzaklaştırma cezası alanların bursları,ceza aldığı tarih itibariyle kesilir.Verilen disiplin cezasının öğretim kurumunca geç bildirilmesi halinde ise cezanın verildiği tarihten sonra yapılan ödemeler,Burs,Kredi Yönetmeliğin 31 inci maddesi hükmüne göre tahsil edilir.
 3. Öğrenciye burs verilmekte iken,bursun kesilmesini gerektirecek bir durum ortaya çıktığında,bursun kesilmesini gerektiren durumun gerçekleştiği tarih itibariyle bursu kesilir.Bu tarihten sonra ödenen burs miktarları öğrenim kredisi borcuna dönüştürülerek,Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerine göre tahsil edilir.

 

BUNLAR DA MERAK EDİLİYOR. . .

 • Eskilerin Başbakanlık bursu olarak bildiği Kredi Yurtlar Kurumu tarafından verilen bursun kesilmesi hangi şartlara bağlıdır? Bursun kesilme durumundan sonra neler yapılmalıdır? Burs Nedir? M ...
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından, üniversite öğrencileri için verilen burs ile ilgili olarak, başvuru detayları ve başvuru formuna aşağıdan ulaşabilirsiniz. 2014 -2015 Öğretim Yılı Yükseköğren ...
 • Kredi Yurtlar Kurumu ( KYK ) tarafından üniversite öğrencilerine verilmekte olan "öğrenim" kredisinin ne olduğuna dair açıklama içerir. Üniversiteyi kazanan her öğrenci KYK'dan kredi veya burs ...
 • KYKHOCASİ.COM KYK'dan almakta olduğum bursmun, öğrenim kredisine dönüşüp dönüşmediğini nasıl anlarım ? Bursum kesildi mi ? Bursun kredi dönüşmesini öğrenme yöntemi . . . Kredi Yurtlar Kurumu t ...
 • turkiye.gov.tr web adresinden hizmet veren e-devlet kapılarını Kredi Yurtlar Kurumu'na açtı. "Devletin Kısayolu" sloganı ile hizmet veren e-Devlet, devlet işlerini bilgisayar ortamına taşıyan v ...

4 Yorum

 1. emrah diyor ki:

  Merhabalar Bana ilk önce öğrenim cikti noterde imza attim ancak imzadan sonra mesaj geldi kontenjanlar artirildigi için öğrenimin kredinizbursa dönüşmüştür diye . bans şuan 4 yol boyunca öğrenim almisim gibi borç görünüyor ne yapmaliyim asimdiden teşekkürler.

 2. şahin diyor ki:

  merhabalar.ben lisans yaparken burs alıyordum. yıl kaybım olmadan yüksek lisansı kazandım. şimdi yine başvurdum.bursum devam eder mi yoksa kyk ya dilekçe falan mı göndermem gerekiyor?

 3. FATİH DURAN diyor ki:

  ben üniverstemin ilk senesini okudum ikinci sene dondurmadım harç parasını yatırdım ikinci ögretimim ders kaydı yapmadım hala başbakanlık bursu alıyorum yeni bir vakıf üniverstesi tam buslu kazandım eski üniverstemden kaydımı alıcam benim burs ne olur ikinci yıl okula gidmeden aldıgım bursu kyk geri ister mi ?bursun krediye döner mi?;

 4. ilker dönmez diyor ki:

  Merhabalar.Burs alıyordum 3 yıl önce.Kredi türü olarak burs olarak gözüküyor,geri ödeme başlangıç tarihi olarak ise 1/10/2010 gözüküyor.kredi geri ödeme sorgu sayfasında ise,Tc Kimlik numarasına ait kredi geri ödeme bilgisi bulunmamaktadır yazısı çıkıyor.Borcum yok değilmi? Teşekkürler.:)

Yorum Yapın