Burs Alttan Kaç Ders Olduğunda-Kaldığında Kesiliyor?

Burs alttan kaç ders olduğunda kesiliyor? sorusunun cevabı. . .

Kredi Yurtlar Kurumu ( KYK ) tarafından verilen bursun kesilme durumların biri de öğrencinin sınavlarda başarısız olarak ders bırakmasıdır. Ancak bu ders sayısı konusunda pek çok söylentiler mevcut. KYK Hocası olarak, söylentiler ve gerçekler arasındaki farkı ortaya çıkaracağımı söylemiştim.

Bursun kesilme şartları konusunda daha önce kapsamlı bir yazı yazmıştım. Bu nedenle bu yazıyı kısa tutacağım.

KYK bursu 4 ve daha fazla dersin kalması halinde krediye döner. 4 ders şartı dönemlik olmayıp sene sonundaki ders bırakma durumuna göre değerlendirilir. Eğer yaz okulu veya büt uygulaması varsa da bunlardan sonraki durum değerlendirilerek “başarısızlık” kanaatine varılır.

Bir önemli ayrıntı da alınmayan dersler “kaldı” olarak sayılmamaktadır.

BUNLAR DA MERAK EDİLİYOR. . .

52 Yorum

 1. muhammed diyor ki:

  selamlar…dönem içinde almadğım bi dersi yaz okulunda alıp verememe durumunda alttan 4 dersim kalacak…dönem içinde bu dersi görmedim bu burs için alttan görünmesine yeterli midir ?? bursum kesilir mi ??…tesekkurler

 2. çağla diyor ki:

  Merhabalar. Bu yıl başbakanlık bursu almaya başladım ve alttan toplam da 3 dersim var. Okuduğum bir sitede bursun kesilmesi için akts nin 1.8 in altında olması yeterli diyor. Gerçekten bu şart mı geçerli yoksa kalan ders sayısı mı? Bilgi verirseniz sevinirim.

  • KYK HOCASI diyor ki:

   Merhaba Çağla,

   Başarısızlık şartı olarak iki kriter var ( Bu kriterlerden hangisinin okulunuz bünyesinde uygulandığı bilgisini öğrenci işlerinden talep edebilirsiniz )

   -Ağırlıklı yıl sonu Ortalaması
   -4 ve daha fazla ders kalması durumu

Yorum Yapın