Burs Alttan Kaç Ders Olduğunda-Kaldığında Kesiliyor?

Burs alttan kaç ders olduğunda kesiliyor? sorusunun cevabı. . .

Kredi Yurtlar Kurumu ( KYK ) tarafından verilen bursun kesilme durumların biri de öğrencinin sınavlarda başarısız olarak ders bırakmasıdır. Ancak bu ders sayısı konusunda pek çok söylentiler mevcut. KYK Hocası olarak, söylentiler ve gerçekler arasındaki farkı ortaya çıkaracağımı söylemiştim.

Bursun kesilme şartları konusunda daha önce kapsamlı bir yazı yazmıştım. Bu nedenle bu yazıyı kısa tutacağım.

KYK bursu 4 ve daha fazla dersin kalması halinde krediye döner. 4 ders şartı dönemlik olmayıp sene sonundaki ders bırakma durumuna göre değerlendirilir. Eğer yaz okulu veya büt uygulaması varsa da bunlardan sonraki durum değerlendirilerek “başarısızlık” kanaatine varılır.

Bir önemli ayrıntı da alınmayan dersler “kaldı” olarak sayılmamaktadır.

BUNLAR DA MERAK EDİLİYOR. . .

46 Yorum

 1. faruk diyor ki:

  benım alttan kalan 4 dersim var ama bır ders kredisiz yıne de burs kesılır mı?

 2. halil diyor ki:

  merhabalar hocam ben bu sene ingilizce hazırlık okudum ve bazı sebeplerden dolayı başarısız oldum geçemedim ama hazırlık isteğe bağlı idi bursum kesilmiş olabilir mi acaba

  • KYK HOCASI diyor ki:

   Merhabalar Halil,

   Hayır kesileceğini sanmıyorum. Zira isteğe bağlı olmasından dolayı, dilekçe ile de olsa sınıf geçme durumu söz konusudur ve başarısızlık durumu söz konusu olmaktan çıkmaktadır.

 3. yasmin diyor ki:

  çok araştırdım ama net bir şey bulamadım :kyk nın sitesinde bursunuz kesilme durumu okulunuzun belirlediği kritere göre belli olur diyor bizim okulun yönetmeliğinde de 2.00 not ortalaması gerekiyor diyor öğrencinin başarılı sayılabilmesi için.bu doğrumu?(böyle farklı kriterlere göre mi belli oluyor)
  genel not ortalaması nasıl hesaplanıyor? (iki dönemi [virgülleri alamıyormuşuz] ayrı ayrı hesaplayıp toplayıp bölünce 1.99 da kalıyor, ama toplam puanı bölünce 2 yapıyor)

 4. Melis diyor ki:

  1. sınıf 2. dönemden bir tane alttan dersim var. şimdi 2. sınıfm ve 3 ff geldi bütünleme sonrasında mı bursum krediye döner yoksa hemen mi döner? yada bu sene sonunda yaz okulundan sonra mı döner? birde ortalama düşük olunca burs kesiliyor mu yoksa sadece alttan kalan derslerle mi alakalı?

 5. mert diyor ki:

  ben 2. sınıf öğrencisiyim.alttan 1 dersim tek var ve son baktgmda bursum krediye dönmüş nasıl oluyo lütfen yardmcı olun

 6. hülya diyor ki:

  mrb 2 alttan dersim kaldı ve kyk dan sorguladığımda bursumun krediye donduğunu gordum ve son ıkı 2 ay daha once burs olarak gorunuyordu o ıkı ay da son baktığımda ögrenım olarak gorunuyor
  kesilme sartı 4 ders degilmi itaraz etme olanağım varmı öğrenmek isterim

 7. Serife diyor ki:

  Merhabalar
  Üniversite 4.sınıf öğrencisiyim.
  3 yıldır burs alıyordum. Bu sene bırdenbıre kredıye döndü.
  Tabi alttan derslerim var ama 3 ders. 3 dersi gectıkten sonra kesılıyor dıye bılıyordum
  Gereklı yerlere ulaşmaya çalıstım ama ilgılenen olmadı.
  Geçen sene 4 dersten 3 derse düşürdüklerini ama itiraz edenler olunca gerı bursa çevirdiklerini duydum.
  Bu konuda ne yapabılırım acaba bılgınız var mı ?
  Anadolu ogretmen lısesı mezunu olup ogretmenlık yazdıgım ıcın dırek MEB bursu alıyordum zaten. Kriterleri başbakanlık bursu ıle de aynı.
  Dilekçe felan yazsam olur mu acaba?
  Yardımcı olursanız cok sevınırım.

  • KYK HOCASI diyor ki:

   Okul öğrenci işleri ile görüş. . Durumu bir de oradan öğren, dinle. Neticede Kredi yurtlar Kurumu’na başarı durumunu ( daha doğrusu başarısızlık durumunu ) bildiren üniversitedir. Öncelikli olarak oradan bilgi al daha sonra bu bilgi doğrultusunda kuruma ulaşmayı ve iletişim kurmayı sürdür.

 8. ceyhun diyor ki:

  hocam ben kurumici ıle baska bolume gectım basbakanlık bursu alıyorum gectıgım bolumden alttan 4 ders var kesılır mı acaba cevabınızı beklıyorum

Yorum Yapın