Almak İstemediğim Geri Ödemeli Öğrenim Kredisi İptali Nasıl Yapılır

“Kredi Yurtlar Kurumu tarafınca verilen ve geri ödemesi olan öğrenim kredisini almak istemiyorum. Bunu nasıl iptal edebilirim?” mi diyorsunuz. . .

KYK sonuçları sayfasında yapmış olduğunuz sorgulama sonucunda “Kredi kazandınız!” anlamına gelen bir sonuç ile karşılaştınız ancak siz kredi almak istemiyorsunuz ve iptali için ne yapmanız konusunda bilgiye mi ihtiyacını var.

Kredi Yurtlar Kurumu ( KYK ) sonuç sayfasında “Kredi kazandınız” yazıyor olması size bu kredin tahsis edildiği anlamına gelmiyor. Bu ibara “Kredi almaya hak kazandınız!” anlamına geliyor. Koyu yazılmış bu iki cümle arasında önemli ölçüde fark bulunmaktadır.

Noter işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve senetler ile birlikte ( eğer istenmişse ) belgelerin KYK’ya teslim edilmesi durumunda kredi alınabilir. Aksi halde kredi alınamaz.

Altını çizmiş olduğum uyarıdan da anlayacağınız üzere eğer KYK’dan almaya hak kazandığınız “öğrenim kredisi”ni almak istememiyorsanız herhangi bir işlem yapmamanız halinde bu haktan otomatik olarak faydalanamayacaksınız. Yani noterdeki senet imza işlemini yapmaz iseniz krediyi almamış ve dolayısıyla da otomatik olarak iptal etmiş olursunuz.

“Bursum iptal oldu ve krediye döndü. Ancak ben kredi almak istemiyorum. Bunu nasıl iptal edeceğim?”

Almakta olduğunuz burs derslerdeki başarısızlık sebebiyle krediye döndü ve siz bundan faydalanmak istemiyorsanız yapmanız gereken dilekçe ile başvuruda bulunmak.

kredi iptal etme işlemiKYK Bölge Müd. ya da KYK Ankara Genel Müd. yazacağınız bir dilekçe ile durumunuzu anlatın ve kredi almak istemediğinizi belirtin. Böylelikle kredi iptal isteğiniz değerlendirilecek ve en kısa sürede sonuçlanarak karar işleme alınacaktır.

Örnek Dilekçe:

YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ / ANKARA

12345 TC numaralı ( kredi tahsis numaranızı biliyorsanız bunu da yazabilirsiniz ) KYK HOCASI olarak kurumunuz tarafından tahsis edilen kredinin iptal edilmesini istiyorum. Kredi almak istemediğimden bu hakkın iptalini talep etmekteyim.

Gereğinin yapılmasını arz ederim.

NOT: Bu dilekçe benim şu an itibari ile kendiliğimden yazmış olduğum dilekçedir. Daha önce yazılmış bir dilekçe olmadığı gibi illa bu cümleler ile de yazılması gerekmiyor.

“Kredi alıyordum ama artık almak istemiyorum. İptal etmek istiyorum.” diyorsanız. . .

Bu durumda da yapmanız gereken yukarıdaki ile aynı. Durumunuzu anlatan dilekçe yazarak kredi iptal talebinde bulunabilirsiniz.

BUNLAR DA MERAK EDİLİYOR. . .

 • Krediyi iptal ettirip bunun yerine burs almak mümkün mü ? Hayal gücünde sınır tanımayan bazı öğrenciler böyle bir olasılığın olması ümidiyle daha önce bu soruyu bana yönelttiler. Gelin bu ko ...
 • "Harç paramı yatırdım. Yatırdığım bu tutarın geri nasıl alabilirim?" diyorsanız önerilerimi dikkate alın. . . Üniversite öğrenimini gerçekleştirecekler için harç paraları kalktı. Harç paraların ...
 • Pamukkale Üniversitesi ( PAÜ ) 2013 şenlikleri iptal edilerek ileriki bir tarihe ertelendi. PAÜ ŞENLİKLERİ NEDEN İPTAL ETTİ ? Pamukkale Üniversite Rektörlüğü tarafından üniversitenin resmi i ...
 • Bu yazıda Öğrenim ve Katkı Kredisi Borcunu Erteletmek İsteyenler için Dilekçe Örneği paylaşılmıştır. Borç Ertleme kategorisinin üçüncü yazısında herhangi bir vatandaşın "kyk öğrenim borcunu" er ...
 • Eskilerin Başbakanlık bursu olarak bildiği Kredi Yurtlar Kurumu tarafından verilen bursun kesilmesi hangi şartlara bağlıdır? Bursun kesilme durumundan sonra neler yapılmalıdır? Burs Nedir? M ...

41 Yorum

 1. neslihan diyor ki:

  merhabalar benim kardeşim 1 yıl geri dönüşümlü kredi aldı şimdi okulu bırakacak ve bu krediyi iptal ettirmek istiyor ne yapmamız gerek bir de aldığı bu 1 yıllık parayı ne zaman geri öder.

  • KYK HOCASI diyor ki:

   KYK’ya dilekçe ile bu talebini yazılı olarak iletmek durumundasın. Bununla birlikte borç yapılandırılması yapılıp tarafınız bilgilendirilecektir.

 2. yagmur diyor ki:

  Merhaba,ben geri odemeli kredi aldim ,devam ettirmek istiyorum bu sene yine almak istiyorum herhangi bi islem yapmama gerek var mi yani kredi devam edermi ?

  • KYK HOCASI diyor ki:

   Okulu mu uzattın Yağmur ? Sınıfın hakkında bilgi verir isen daha net yardımcı olabileceğim.

 3. anıl diyor ki:

  kyk hocası nedir

  • KYK HOCASI diyor ki:

   İnsanlara yardım etmeye çalışan, bilgi paylaşımında bulunan resmi kurum ve kuruluşlar ile hiçbir bağı olmayan kendi başına bir bireydir :)

 4. Tuğçe diyor ki:

  Merhaba, örneğin krediyi bir yıl alıp daha sonra iptal ettirmek istiyorum bu mümkün müdür ve mumkunse ne yapmam gerekiyor? Aldığım kredinin ödemesini de okul bittikten 2 yıl sonra mı yapacağım? Cevaplarsaniz sevinirim.

  • KYK HOCASI diyor ki:

   Evet Tuğçe mümkündür. Dilediğin zaman kredi alma hakkından vazgeçebilirsin. Geri ödeme süreci ise 2 yıl kredi alır isen 1 yıl sonra ödemeye başlarsın ( bu durum kızlar da farklılık gösterebiliyor. Yönetmelikten bakmam gerek )

Yorum Yapın